Dynamika zmian na rynku pracy przez wzgląd na AI czy postępującą technologię wymaga znaczącego przyspieszenia w zakresie przystosowania młodych do rynku pracy. Młodzi ludzie stoją przed nie lada wyzwaniem, kiedy popatrzymy jak mocno ewoluuje rynek pracy vs przygotowanie i wiedza merytoryczna młodego absolwenta studiów, a co dopiero ucznia szkoły średniej. Studenci, pomimo praktyk, staży czy wielu innych możliwości są w ogóle nie przysposobieni do rozpoczęcia dorosłego życia zawodowego zarówno od strony zaplanowania swojej ścieżki kariery, jak również mentalnej – świadomości wyboru zawodu i samorozwoju, nie wspominając o samozatrudnieniu.
Założeniem projektu „Umysły Przyszłości” jest, aby już na etapie szkoły średniej uzmysłowić młodym, jak wygląda obecnie świat z perspektywy: szans, możliwości, potencjału, ale też ograniczeń i ogromnej różnorodności zawodowej w świecie biznesu. Niemniej przede wszystkim pomóc młodzieży w uświadomieniu sobie: kim jestem, co chciałbym i mógłbym robić w życiu, w jaki sposób zarabiać na życie oraz jak realizować swoje cele, marzenia, zamysły. Wzmacniać w nich postawę i sposób myślenia: „Chcieć to móc”.
Szanse młodych na lepszy start w dorosłe życie nie mogę zależeć jedynie od celujących ocen i wyróżnień na tle edukacyjnym. Warto wspomóc teoretyczne zapatrywanie praktycznymi umiejętnościami wiedzy o sobie samym, tj. moje mocne i słabe strony / wrodzone predyspozycje / umiejętności planowania i wyznaczenia celów / itp.
Reasumując, ideą projektu „Umysły Przyszłości” jest rozbudzenie chęci tworzenia i rozwijania się młodego człowieka w oparciu o zmiany, jakie następują w świecie biznesu oraz w społeczeństwie obywatelskim. Dostarczenie im kompleksowej wiedzy o samorozwoju i nowych, niezbędnych kompetencjach zawodowych, jak i tych personalnych. W końcu zminimalizowanie reperkusji i dysonansu społecznego młodych, którzy stojąc u progu swojej dorosłości dostrzegają zdecydowanie więcej barier i problemów aniżeli szans i nadziei na możliwość realizowania swoich zamierzeń i planów życiowych. Co obecnie przeradza się w coraz większy, szeroko komentowany przez media problem natury psychologicznej młodych, którzy coraz liczniej popadają w nieład i depresję.